Πρόγραμμα επαναληπτικών πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2017

Δείτε την Υπουργική Απόφαση καθορισμού του προγράμματος των Επαναληπτικών Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2017.

Συγκεκριμένα  για τις επαναληπτικές Υγειονομικής Εξέτασης και Πρακτικής Δοκιμασίας των
υποψηφίων ΓΕΛ για εισαγωγή στα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ) ακαδ.
έτους 2017-18 ως προθεσμία διεξαγωγής ορίζετε το διάστημα από την Πέμπτη 14-9-2017 μέχρι και την Πέμπτη 21-9-2017.

Οι ακριβείς τόποι και ημερομηνίες θα ανακοινωθούν αργότερα.

Εισαγωγή αθλητών/τριών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Διαβάστε εδώ την εγκύκλιο που εκδόθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, σχετικά με την εισαγωγή διακριθέντων αθλητών/τριών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για το
ακαδημαϊκό έτος 2017-2018.

Διδασκαλία Κολύμβησης στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η εφαρμογή της διδασκαλίας του αντικειμένου της κολύμβησης σε μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης για το τρέχον σχολικό έτος 2016-2017.

Κολυμβητήριο Βύρωνα

Συμμετείχαν 44 Δημοτικά Σχολεία της Δ.Π.Ε. Α΄Αθήνας με 1140 μαθητές και μαθήτριες συνολικάΤο πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε 6 Κολυμβητήρια (Βύρωνα, Ιλισίων, Βείκου, Γκράβας, Γουδή, Ηλιούπολης) από δεκατρείς (13) Καθηγητές Φυσικής Αγωγής με ειδικότητα στην κολύμβηση. Σημαντική συμμετοχή στην επιτυχία του προγράμματος είχαν όλοι οι εμπλεκόμενοι Δήμοι καθώς και οι υπεύθυνοι λειτουργίας των κολυμβητηρίων. Ειδικά οι Δήμοι Βύρωνα, Ζωγράφου και Γαλατσίου εξασφάλισαν και τη μετακίνηση των Σχολείων από την αρχή της υλοποίησης του προγράμματος, με την Περιφέρεια να αναλαμβάνει τις μετακινήσεις στο Γ’ τρίμηνο.

Πρόγραμμα εξετάσεων Τ.Ε.Φ.Α.Α. 2017

Δείτε  το πρόγραμμα πρακτικής δοκιμασίας και υγειονομικής εξέτασης υποψηφίων Τ.Ε.Φ.Α.Α. για τις δύο Επιτροπές (Α’: Κορίτσια και Β’: Αγόρια) της Δ.Δ.Ε. Α΄Αθήνας.

Τόπος Διεξαγωγής Αγωνισμάτων
1. Δρόμοι,Σφαιροβολία και Άλμα σε μήκος: Δημ.Στάδιο Ζωγράφου (Ωρίωνος 1)
2.Κολύμβηση: Εθνικό Κολυμβητήριο Ιλισίων (Ταξίλου 42)
Κατάθεση Δικαολογητικών και υγειονομικής εξέτασης: 3ο Γυμνάσιο Ζωγράφου (Ηρώων Πολυτεχνείου 3)

Τελικοί Αγώνες 3×3 Γυμνασίων Περιφέρειας Αττικής

Την Παρασκευή 19 Μαίου, διεξήχθηκαν με επιτυχία  στο κλειστό γήπεδο της Νήαρ Ήστ οι τελικοί αγώνες Περιφέρειας Αττικής στην Καλαθοσφαίριση 3επί 3 (3 εναντίον 3)για μαθητές και μαθήτριες με κεντρικό σύνθημα «τάπα στη βία και το ρατσισμό».

Τη Διεύθυνσή μας εκπροσώπησαν (μετά από κλήρωση) οι μαθήτριες του 17ου Γυμνάσιου Αθηνών και οι μαθητές του 18ου Γυμνασίου Αθηνών.

Εξετάσεις υποψηφίων Τ.Ε.Φ.Α.Α. 2017

Η υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία των υποψηφίων για τα Τ. Ε.Φ.Α.Α. θα διεξαχθούν από την Τρίτη 20 Ιουνίου 2017 μέχρι και την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2017. Δείτε  εδώ το δελτίο τύπου του Υπ.Π.Ε.Θ. με τη σχετική ενημέρωση καθώς και τους πίνακες με τις βαθμολογίες των αγωνισμάτων.

Ο τόπος διεξαγωγής και το πρόγραμμα των εξετάσεων για τις επιτροπές της Δ.Δ.Ε. Α΄Αθήνας θα ανακοινωθεί σύντομα.

Συγχαρητήρια επιστολή

Συγχαρητήρια επιστολή απέστειλε η Διευθύντρια της Δ.Δ.Ε. Α΄Αθήνας κ. Ιωάννα Ψίνα στους μαθητές και τις μαθήτριες που εκπροσώπησαν τη Διεύθυνσή μας στην τελική φάση των αγώνων Κλασικού Αθλητισμού, τόσο για τις αγωνιστικές τους επιτυχίες όσο και για το εξαίρετο ήθος που επέδειξαν σε όλη τη διάρκεια των αγώνων.

Αποτελέσματα Γ΄Φάσης Πανελλήνιων Αγώνων Κλασικού Αθλητισμού Λυκείων

Με επιτυχία διεξήχθηκε στην Πάτρα στις 3 και 4 Μαίου η Γ’ Φάση των Πανελληνίων Αγώνων Στίβου σχ. έτους 2016-17.  Χρυσό μετάλιο κατέκτησε η Κυριακή Φιλτισάκου στα 5χιλ. Βάδην ενώ ο Ιάσωνας Μαχαίρας το αργυρό μετάλιο στη σφαίρα.

Τα αποτελέσματα των μαθητών και μαθητριών που εκπροσώπησαν τη διεύθυνσή μας είναι:

ΑΝΘΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ 100μ. 7η 12.68
ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΜΑΡΙΑ ΜΥΡΤΩ 2ο ΓΕΛ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 200μ. 6η 26.30
ΜΑΚΡΟΓΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 5ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ ΑΚΟΝΤΙΟ 4η 45.14 μ.
ΦΙΛΤΙΣΑΚΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ 22ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΒΑΔΗΝ 1η 25’12″46
ΚΑΠΟΓΙΑΝΝΑΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 6ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 3000μ. 10ος 9’28″62
ΚΑΣΣΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 3000μ. 5ος 9’15″74
ΜΑΝΚΟ ΤΖΟΥΛΙΑΝΟ 1ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 2χιλ. ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΠΟΔΙΑ 7ος 6’32″72
ΜΠΑΡΚΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2ο ΠΕΙΡ. ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΜΗΚΟΣ DNS
ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΑΖΕΤΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 26ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 9ος 13.23 μ.
ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΙΑΣΩΝ 3ο ΓΕΛ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΣΦΑΙΡΑ 2ος 18.77 μ.
ΒΑΓΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 5ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ ΔΕΚΑΘΛΟ 5ος

Αποτελέσματα Β΄Φάσης Κλασικού Αθλητισμού σχ. έτους 2016-17

Στις εγκαταστάσεις του Ε.Α.Κ.Ν. Αγ.Κοσμά, διεξήχθηκε την Τρίτη 4 Απριλίου η Β΄Φάση των Πανελληνίων αγώνων στίβου (1ος όμιλος) για μαθητές και μαθήτριες Λυκείων.

Την πρώτη (1η) θέση και απευθείας πρόκριση στην τελική φάση που θα διεξαχθεί στην Πάτρα το Μάιο, κατέκτησαν οι:

Μπάρκουλης Γιώργος (2οΠειρ.ΓΕΛ.ΑΘηνών) στο μήκος με επίδοση 6.43μ

Μαχαίρας Ιάσονας (3ο ΓΕΛ Ηλιούπολης) στη σφαίρα με επίδοση 19.20μ και

Μακρόγλου Χριστίνα (5ο ΓΕΛ Βύρωνα) στο ακόντιο με επίδοση 43.81μ

Θα ακολουθήσει η ανακοίνωση των προκρινόμενων με τις καλύτερες επιδόσεις όλων των ομίλων από τη Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του Υπ.Π.Ε.Θ.