Τελικοί Αγώνες 3×3 Γυμνασίων Περιφέρειας Αττικής

Την Παρασκευή 19 Μαίου, διεξήχθηκαν με επιτυχία  στο κλειστό γήπεδο της Νήαρ Ήστ οι τελικοί αγώνες Περιφέρειας Αττικής στην Καλαθοσφαίριση 3επί 3 (3 εναντίον 3)για μαθητές και μαθήτριες με κεντρικό σύνθημα «τάπα στη βία και το ρατσισμό».

Τη Διεύθυνσή μας εκπροσώπησαν (μετά από κλήρωση) οι μαθήτριες του 17ου Γυμνάσιου Αθηνών και οι μαθητές του 18ου Γυμνασίου Αθηνών.

Συγχαρητήρια επιστολή

Συγχαρητήρια επιστολή απέστειλε η Διευθύντρια της Δ.Δ.Ε. Α΄Αθήνας κ. Ιωάννα Ψίνα στους μαθητές και τις μαθήτριες που εκπροσώπησαν τη Διεύθυνσή μας στην τελική φάση των αγώνων Κλασικού Αθλητισμού, τόσο για τις αγωνιστικές τους επιτυχίες όσο και για το εξαίρετο ήθος που επέδειξαν σε όλη τη διάρκεια των αγώνων.

Αποτελέσματα Γ΄Φάσης Πανελλήνιων Αγώνων Κλασικού Αθλητισμού Λυκείων

Με επιτυχία διεξήχθηκε στην Πάτρα στις 3 και 4 Μαίου η Γ’ Φάση των Πανελληνίων Αγώνων Στίβου σχ. έτους 2016-17.  Χρυσό μετάλιο κατέκτησε η Κυριακή Φιλτισάκου στα 5χιλ. Βάδην ενώ ο Ιάσωνας Μαχαίρας το αργυρό μετάλιο στη σφαίρα.

Τα αποτελέσματα των μαθητών και μαθητριών που εκπροσώπησαν τη διεύθυνσή μας είναι:

ΑΝΘΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ 100μ. 7η 12.68
ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΜΑΡΙΑ ΜΥΡΤΩ 2ο ΓΕΛ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 200μ. 6η 26.30
ΜΑΚΡΟΓΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 5ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ ΑΚΟΝΤΙΟ 4η 45.14 μ.
ΦΙΛΤΙΣΑΚΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ 22ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΒΑΔΗΝ 1η 25’12″46
ΣΑΛΜΑ ΕΥΣΤΑΘΙΑ 4ο ΓΕΛ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ ΒΑΔΗΝ 4η 26΄11″78        ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 9ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΒΑΔΗΝ 14η 30’40″57                   ΒΑΡΥΤΙΜΟΥ  ΒΑΣΙΛΙΚΗ 1ο ΓΕΛ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ ΒΑΔΗΝ 17η 31’18″92                       ΣΠΑΝΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ ΕΠΤΑΘΛΟ 11η
ΚΑΠΟΓΙΑΝΝΑΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 6ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 3000μ. 10ος 9’28″62
ΚΑΣΣΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 3000μ. 5ος 9’15″74
ΜΑΝΚΟ ΤΖΟΥΛΙΑΝΟ 1ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 2χιλ. ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΠΟΔΙΑ 7ος 6’32″72
ΜΠΑΡΚΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2ο ΠΕΙΡ. ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΜΗΚΟΣ DNS
ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΑΖΕΤΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 26ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 9ος 13.23 μ.
ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΙΑΣΩΝ 3ο ΓΕΛ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΣΦΑΙΡΑ 2ος 18.77 μ.
ΒΑΓΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 5ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ ΔΕΚΑΘΛΟ 5ος

Αποτελέσματα Β΄Φάσης Κλασικού Αθλητισμού σχ. έτους 2016-17

Στις εγκαταστάσεις του Ε.Α.Κ.Ν. Αγ.Κοσμά, διεξήχθηκε την Τρίτη 4 Απριλίου η Β΄Φάση των Πανελληνίων αγώνων στίβου (1ος όμιλος) για μαθητές και μαθήτριες Λυκείων.

Την πρώτη (1η) θέση και απευθείας πρόκριση στην τελική φάση που θα διεξαχθεί στην Πάτρα το Μάιο, κατέκτησαν οι:

Μπάρκουλης Γιώργος (2οΠειρ.ΓΕΛ.ΑΘηνών) στο μήκος με επίδοση 6.43μ 

Μαχαίρας Ιάσονας (3ο ΓΕΛ Ηλιούπολης) στη σφαίρα με επίδοση 19.20μ και

Μακρόγλου Χριστίνα (5ο ΓΕΛ Βύρωνα) στο ακόντιο με επίδοση 43.81μ

Θα ακολουθήσει η ανακοίνωση των προκρινόμενων με τις καλύτερες επιδόσεις όλων των ομίλων από τη Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του Υπ.Π.Ε.Θ.

 

Προκήρυξη Πανελληνίων Αγώνων Ατομικών Αθλημάτων σχ.έτους 2016-17

Δείτε εδώ την Προκήρυξη  των Πανελλήνιων Αγώνων Ενόργανης, Ρυθμικής Γυμναστικής και Τραμπολίνο Λυκείων.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ : Δευτέρα 24 Απριλίου 2017
ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: Θεσσαλονίκη, Ε.Γ. Μίκρας, αίθουσα «Ι. Μελισανίδης».

Οι καταστάσεις συμμετοχής των σχολείων (Υπόδειγμα 2, βλέπε: χρήσιμα έντυπα) πρέπει να αποσταλούν με φαξ ή email (βλέπε: επικοινωνία) στην Ομάδα Φυσικής Αγωγής μέχρι την Παρασκευή 07/4/2017 και ώρα 12:00
και θα αναγράφεται υποχρεωτικά και συγκεκριμένα στη στήλη του αγωνίσματος πέρα από το αγώνισμα και ο αριθμός Δελτίου της Ε.Γ.Ο. που κατέχουν οι αθλητές/τριες.

Προκήρυξη Πανελληνίων Αγώνων Ατομικού Αθλήματος σχ.έτους 2016-17

Δείτε εδώ την προκήρυξη των Πανελληνίων Αγώνων Σκοποβολής Λυκείων, που θα διεξαχθούν το Σάββατο 29 Απριλίου στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα.

Οι καταστάσεις συμμετοχής των σχολείων (βλέπε: Υπόδειγμα 2 στα χρήσιμα έντυπα) πρέπει να αποσταλούν με φαξ ή email στην Ομάδα Φυσικής Αγωγής (βλέπε: επικοινωνία) μέχρι την Παρασκευή 07/4/2017 και ώρα
12:00 και θα αναγράφεται υποχρεωτικά και συγκεκριμένα στη στήλη του αγωνίσματος πέρα από το
αγώνισμα και ο αριθμός Δελτίου της Σ.Κ.Ο.Ε. που κατέχουν οι αθλητές/τριες.

Αποτελέσματα Αγώνων Πετοσφαίρισης Β΄ Φάσης

Στο γήπεδο του Μετς, διεξήχθηκαν χθες οι αγώνες Πετοσφαίροσφαίρισης μεταξύ των νικητριών σχολικών ομάδων της Διεύθυνσής μας και της Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας. Τα αποτελέσματα ήταν:

Μαθητές: 1ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ-Σχ.ΜΩΡΑΙΤΗ 0-2 (11-25/11-25)

Μαθήτριες: 2ο ΠΕΙΡΑΜ.ΑΘΗΝΩΝ-Σχ.ΜΩΡΑΙΤΗ 0-2 (18-25/2-25)

Προκηρύξεις Πανελληνίων Ατομικών Αθλημάτων σχ. έτους 2016-17

Δείτε τις προκηρύξεις των Πανελληνίων Αγώνων ξιφασκίας και ποδηλασίας Λυκείων.

Ημερομηνίες και τόποι διεξαγωγής:

Ξιφασκία: 7,8,9 Απριλίου 2017, Ο.Α.Κ.Α. Αθήνα

Ποδηλασία: 26 Απριλίου 2017, 

ΜΤΒ ( Κρός Κάντρυ ολυμπιακής μορφής) στο Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας Αττικής.
Αγωνίσματα δρόμου (αντοχή, χρονόμετρο) στο Κιλκίς.

Οι καταστάσεις συμμετοχής των σχολείων (βλέπε: Υπόδειγμα 2 στα χρήσιμα έντυπα) πρέπει να αποσταλούν με φαξ ή email στην Ομάδα Φυσικής Αγωγής (βλέπε: επικοινωνία) μέχρι:

Ξιφασκία: Δευτέρα 3/4 και ώρα 12:00

Ποδηλασία: Τετάρτη 5/4 και ώρα 12:οο

Β΄Φάση Αγώνων Κλασικού Αθλητισμού

Δείτε την προκήρυξη και το πρόγραμμα των αγώνων που θα διεξαχθούν την Τρίτη 4 Απριλίου στις εγκαταστάσεις του Ε.Α.Κ.Ν. Αγ. Κοσμά. Τη Δ.Δ.Ε. Α΄ΑΘήνας θα εκπροσωπήσουν οι μαθητές:

ΚΟΚΟΡΕΤΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 3ο ΓΕΛ . ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 100μ.
ΜΠΑΚΟΥΛΑΤΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 20ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 100μ.
ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 56ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 100μ.
ΡΙΖΙΚΙΑΝΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 3ο ΓΕΛ ΔΑΦΝΗΣ 200μ.
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 39ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 200μ.
ΚΑΠΟΓΙΑΝΝΑΤΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 6ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 3000μ.
ΚΑΣΣΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 3000μ.
ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2ο ΓΕΛ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 400μ. ΕΜΠΟΔΙΑ
ΦΑΚΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 49ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 400μ. ΕΜΠΟΔΙΑ
ΜΑΝΚΟ ΤΖΟΥΛΙΑΝΟ 1ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 2000μ ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΠΟΔΙΑ
ΜΠΑΡΚΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2ο ΠΕΙΡ. ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΜΗΚΟΣ
ΛΙΟΛΙΟΣ ΓΑΖΕΤΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 26ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΤΡΙΠΛΟΥΝ
ΑΔΑΜ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2ο ΠΕΙΡ. ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ ΤΡΙΠΛΟΥΝ                        ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΙΑΣΩΝ 3ο ΓΕΛ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΣΦΑΙΡΑ

και οι μαθήτριες

ΑΝΘΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ 100μ.
ΘΕΟΔΩΡΑΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 12ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 100μ.
ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΜΑΡΙΑ ΜΥΡΤΩ 2ο ΓΕΛ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 200μ.
ΠΛΕΥΡΗ ΛΑΜΠΡΙΝΗ 24ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 200μ.
ΛΑΜΠΡΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 17ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 400μ.
ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ 38ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 400μ.
ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗ ΟΛΓΑ 1ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 800μ.
ΚΟΥΚΟΥΒΙΤΑΚΗ ΕΛΛΗ 20ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 1500μ.
ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΑΝΝΑ 1ο ΓΕΛ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 400μ. ΕΜΠΟΔΙΑ
ΑΓΓΕΛΑΤΟΥ ΡΑΥΤΟΠΟΥΛΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ ΛΕΟΝΤΕΙΟ ΛΥΚ.ΠΑΤΗΣ. ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ
ΜΑΚΡΟΓΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 5ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ ΑΚΟΝΤΙΟ
ΣΟΥΛΙΩΤΗ ΑΜΑΛΙΑ 4ο ΓΕΛ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΣΦΥΡΑ

Αποτελέσματα Αγώνων Χειροσφαίρισης Β΄ Φάσης

Στο κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Βύρωνα, διεξήχθηκαν σήμερα οι αγώνες Χειροσφαίρισης μεταξύ των νικητριών σχολικών ομάδων της Διεύθυνσής μας και της Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας. Τα αποτελέσματα ήταν:

Μαθητές: 2ο ΓΕΛ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΟΥΚΑ 18-24

 ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ: 2ο ΓΕΛ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – 2ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ 17-24

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΟΥΚΑ
2ο ΓΕΛ Ν.ΦΙΛ/ΦΕΙΑΣ

 

 

 

 

2ο ΓΕΛ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
2ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ