Διδασκαλία Κολύμβησης στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η εφαρμογή της διδασκαλίας του αντικειμένου της κολύμβησης σε μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης για το τρέχον σχολικό έτος 2016-2017.

Κολυμβητήριο Βύρωνα

Συμμετείχαν 44 Δημοτικά Σχολεία της Δ.Π.Ε. Α΄Αθήνας με 1140 μαθητές και μαθήτριες συνολικάΤο πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε 6 Κολυμβητήρια (Βύρωνα, Ιλισίων, Βείκου, Γκράβας, Γουδή, Ηλιούπολης) από δεκατρείς (13) Καθηγητές Φυσικής Αγωγής με ειδικότητα στην κολύμβηση. Σημαντική συμμετοχή στην επιτυχία του προγράμματος είχαν όλοι οι εμπλεκόμενοι Δήμοι καθώς και οι υπεύθυνοι λειτουργίας των κολυμβητηρίων. Ειδικά οι Δήμοι Βύρωνα, Ζωγράφου και Γαλατσίου εξασφάλισαν και τη μετακίνηση των Σχολείων από την αρχή της υλοποίησης του προγράμματος, με την Περιφέρεια να αναλαμβάνει τις μετακινήσεις στο Γ’ τρίμηνο.