Τελικοί Αγώνες 3×3 Γυμνασίων Περιφέρειας Αττικής

Την Παρασκευή 19 Μαίου, διεξήχθηκαν με επιτυχία  στο κλειστό γήπεδο της Νήαρ Ήστ οι τελικοί αγώνες Περιφέρειας Αττικής στην Καλαθοσφαίριση 3επί 3 (3 εναντίον 3)για μαθητές και μαθήτριες με κεντρικό σύνθημα «τάπα στη βία και το ρατσισμό».

Τη Διεύθυνσή μας εκπροσώπησαν (μετά από κλήρωση) οι μαθήτριες του 17ου Γυμνάσιου Αθηνών και οι μαθητές του 18ου Γυμνασίου Αθηνών.

Αποτελέσματα Αγώνων Ομαδικών Αθλημάτων Β΄ Φάσης

Την Τετάρτη 15/3, στον αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο Σπάτων, η ομάδα Καλαθοσφαίρισης μαθητριών  του 52ου ΓΕΛ Αθηνών και πρωταθλήτρια της Διεύθυνσής μαςηττήθηκε μετά από δυνατό αγώνα από τη γηπεδούχο ομάδα της Αν. Αττικής το 1ο ΓΕΛ Βούλας, με σκορ 56-33.

Και η πρωταθλήτρια ομάδα μαθητών Ποδοσφαίρου της Διεύθυνσής μας, το 39ο ΓΕΛ Αθηνών, ηττήθηκε μετά από αξιοπρεπή εμφάνιση με σκορ 2-0, από τη γηπεδούχο ομάδα της Αν. Αττικής τα Εκπαιδευτήρια Ζηρίδη, στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο της Βάρης, σήμερα Παρασκευή 17/3.

Β’ ΦΑΣΗ

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες που εκπροσώπησαν επάξια τη Δ.Δ.Ε. Α΄Αθήνας.

Αποτελέσματα Αγώνων Καλαθοσφαίρισης Β΄ Φάσης

Στο  κλειστό γήπεδο Νήαρ Ήστ, διεξήχθησαν σήμερα οι αγώνες Καλαθοσφαίρισης μεταξύ των Πρωταθλητριών σχολικών ομάδων της Διεύθυνσής μας και της Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας. Ο αγώνας μεταξύ των μαθητών του 6ου ΓΕΛ Ζωγράφου και του 1ου ΓΕΛ Παπάγου ανέδειξε νικήτρια τη δεύτερη με σκορ 63-53.  Στις μαθήτριες επικράτησε με σκορ 58-42 το 52ο ΓΕΛ Αθηνών στον αγώνα με το 1ο ΓΕΛ Αγ. Παρασκευής. 

Οι δύο νικήτριες ομάδες μαθητών και μαθητριών θα αναμετρηθούν για τη συνέχεια και ολοκλήρωση της Β’ Φάσης με τις πρωταθλήτριες ομάδες της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Αττικής, στο κλειστό γήπεδο των Σπάτων, την Τετάρτη 15 Μαρτίου.

Δείτε εδώ φωτογραφίες από τους αγώνες

Συγχαρητήρια επιστολή

Συγχαρητήρια επιστολή προς τις νικήτριες σχολικές ομάδες μαθητών και μαθητριών της Α΄Φάσης των Πανελληνίων Σχολικών Αγώνων στα αθλήματα της Χειροσφαίρισης, Καλαθοσφαίρισης και Ποδοσφαίρου, απέστειλε η Διευθύντρια της Δ.Δ.Ε. Α΄Αθήνας κ. Ιωάννα Ψίνα.

Με την ευχή «τα ιδανικά και οι αξίες του αθλητισμού να εμπνέουν τη νέα γενιά και να την ενθαρρύνουν για την κατάκτηση των στόχων της και την πραγματοποίηση των ονείρων της»,  η κ. Ψίνα ευχήθηκε καλή συνέχεια στους αγώνες Β’ Φάσης που ακολουθούν και στους οποίους οι πρωταθλήτριες ομάδες της διεύθυνσής μας θα αντιμετωπίσουν σε πρώτη φάση τις  πρωταθλήτριες ομάδες της Δ.Δ.Ε. Β΄Αθήνας.

 

Αγώνες Καλαθοσφαίρισης Γυμνασίων 3Χ3

Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του ΥΠ.Π.Ε.Θ. προκηρύσσει: Πανελλήνιους Ενδοσχολικούς Αγώνες Καλαθοσφαίρισης 3επί 3 (3 εναντίον 3) για το σχολικό έτος 2016-17 για μαθητές/τριες και των τριών (3) τάξεων των Γυμνασίων της Χώρας με κεντρικό σύνθημα «τάπα στη βία και το ρατσισμό»

Δείτε την εγκύκλιο και τη δήλωση συμμετοχής με τους κανονισμούς

Αποτελέσματα Αγώνων Καλαθοσφαίρισης Α’ Φάσης

                                   ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ                                      ΜΑΘΗΤΕΣ: 6ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ: 52ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 

Αποτελέσματα Αγώνων Καλαθοσφαίρισης Α’ Φάσης

ΤΕΛΙΚΟΙ ΟΜΙΛΩΝ
ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ
ΤΕΛΙΚΟΣ 1ος-2ος ΟΜΙΛΟΣ: 52ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ-49ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 41-12
ΤΕΛΙΚΟΣ 3ος-4ος ΟΜΙΛΟΣ: 3ο ΓΕΛ ΔΑΦΝΗΣ-1ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ 35-16
ΜΑΘΗΤΕΣ
ΤΕΛΙΚΟΣ 1ος-2ος ΟΜΙΛΟΣ: 22ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ-59ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 34-44
ΤΕΛΙΚΟΣ 3ος-4ος ΟΜΙΛΟΣ: 6ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ-1ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ 54-53

Αποτελέσματα Αγώνων Καλαθοσφαίρισης Α’ Φάσης

ΤΕΛΙΚΟΙ ΟΜΙΛΩΝ                                                                                                          ΜΑΘΗΤΕΣ                                                                                                                                 1ος Όμιλος    ΓΕΛ Ν. ΦΙΛ/ΦΕΙΑΣ – 22ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 36-45

2ος Όμιλος    59ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ – 52ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 36-33

3ος Όμιλος    6ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – 6ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 45-42

4ος Όμιλος    2ο ΓΕΛ ΔΑΦΝΗΣ – 1ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ 26-56

ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ                                                                                                                             2ος Όμιλος                                                                                                                                   1ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – 3ο ΓΕΛ ΔΑΦΝΗΣ 13-45

1ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ – 2ο ΓΕΛ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ 20-0

Αποτελέσματα Αγώνων Καλαθοσφαίρισης Α΄Φάσης

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΕΛ & ΕΠΑΛ 2016-2017                             Ημιτελικοί Ομίλων                                                                                                    Πέμπτη 2/2                                                                                                                                   2ος ΟΜΙΛΟΣ                                                                                                                               59ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ – 9ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 46-43                                                                   52ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ – 12ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 37-28                                                     Παρασκευή 3/2
1ος ΟΜΙΛΟΣ                                                                                                                         3ο ΓΕΛ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ – 2ο ΓΕΛ Ν. ΦΙΛ/ΦΕΙΑΣ 31-33
3ο ΓΕΛ Ν.ΦΙΛ/ΦΕΙΑΣ – 22ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 31-56                                                               30ς ΟΜΙΛΟΣ
6ο ΓΕΛ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – 1ο Π.ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 40-31
6ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ – 7ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 41-39                                                                         4ος ΟΜΙΛΟΣ                                                                                                                       1ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ – 2ο ΓΕΛ ΔΑΦΝΗΣ 41-43 (33-33)
3ο ΓΕΛ ΔΑΦΝΗΣ – 1ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ 57-62

Αποτελέσματα Αγώνων Καλαθοσφαίρισης Α΄Φάσης

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΕΛ & ΕΠΑΛ 2016-2017                                      Τετάρτη 1-2-2017                                                                                                Προημιτελικοί ομίλων                                                                                                               2ος ΟΜΙΛΟΣ
ΓΗΠΕΔΟ: ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΚΡΑΒΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ
59ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ -20ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 54-32
2ο ΠΕΙΡ. ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ – 9ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 45-50
49ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ-52ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 28-38
12ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ – 16ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ 49-23

4ος ΟΜΙΛΟΣ
ΓΗΠΕΔΟ: ΜΕΤΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΚΑΖΓΚΑΣ                                                                        1ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ – 5ο ΓΕΛ ΒΥΡΩΝΑ 37-29
13ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ – 2ο ΓΕΛ ΔΑΦΝΗΣ 38-42
3ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ – 3ο ΓΕΛ ΔΑΦΝΗΣ 46-52
2ο ΓΕΛ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ -1ο ΓΕΛ ΥΜΗΤΤΟΥ 23-46