Η Διευθύντρια της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας κα Ιωάννα Κων. Ψίνα και η Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης κα Λένα Μπενίση συγχαίρουν τις μαθητικές ομάδες και τις καθηγήτριες τους των σχολείων: 3ο ΓΕΛ Βύρωνα, 4ο ΓΕΛ Ζωγράφου και 41ο ΓΕΛ Αθήνας, για την βράβευσή τους με Τιμητικούς Επαίνους, στον μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας βίντεο με θέμα «Το παιδί θύμα του Ολοκαυτώματος», σχολικού έτους 2016-2017, τον οποίο συνδιοργάνωσαν η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του ΥΠΠΕΘ και το Εβραικό Μουσείο της Ελλάδος.

Μέσα από αυτή τη δράση οι μαθητές είχαν την ευκαιρία και δυνατότητα να εκφράσουν σκέψεις και συναισθήματα, να γνωρίσουν και να προβληματιστούν σε επί μέρους πτυχές του θέματος, όπως: ιστορική στιγμή του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, του Ολοκαυτώματος σε Ευρώπη/Ελλάδα και της Πόλης και του χώρου που ζουν.