kesyp1Δ.Δ.Ε. Α΄ ΑΘΗΝΑΣ

ΚΕΝΤΡΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ & ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

(ΚΕ.ΣΥ.Π)

Ο Επαγγελματικός Προσανατολισμός είναι μια διαδικασία, η οποία έχει ως σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές να συνειδητοποιήσουν τις κλίσεις και να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους, ώστε να μπορούν οι ίδιοι να διαχειρίζονται τα θέματα της προσωπικής και επαγγελματικής τους ανάπτυξης.

Τα Κέντρα Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού είναι δομές του Υπουργείου Παιδείας. Με το Νόμο 2525/97 αποφασίσθηκε η ίδρυση των ΚΕ.ΣΥ.Π. στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Από το σχολικό έτος 2000 – 2001  λειτουργούν τα ΚΕ.ΣΥ.Π. στις πρωτεύουσες των Νομών και σε άλλες μεγάλες πόλεις. Στελεχώνονται από εκπαιδευτικούς ειδικευμένους στη Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό,  τους Υπευθύνους ΣΕΠ. Τα 79 Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ), εξυπηρετούν μαθητές, νέους έως 25 ετών, γονείς – κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς.

Ο ρόλος των ΚΕΣΥΠ είναι η παροχή συμβουλευτικής στήριξης στους μαθητές, γονείς και καθηγητές στα θέματα σταδιοδρομίας (εκπαιδευτικής, επαγγελματικής) και κοινωνικής ανάπτυξης, καθώς και η έγκυρη πληροφόρηση-τεκμηρίωση σχετικά με θέματα εκπαιδευτικών και επαγγελματικών διεξόδων.

Tα ΚΕΣΥΠ συντονίζουν την εφαρμογή του ΣΕΠ στα σχολεία της αρμοδιότητάς τους, συνεργάζονται με τους εκπαιδευτικούς, που εφαρμόζουν το θεσμό του ΣΕΠ, παρέχουν συμβουλευτική στήριξη σε νέους μέχρι 25 ετών και σε γονείς σχετικά με θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Οργανώνουν δραστηριότητες σχετικές με τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό, επιμορφωτικά σεμινάρια για τους καθηγητές ΣΕΠ και συνεργάζονται με φορείς της σχολικής κοινότητας και κοινωνικούς εταίρους (οικονομικούς, εκπαιδευτικούς, πολιτιστικούς φορείς κ.α.).

Στη  Δ.Δ.Ε. Α΄ Αθήνας λειτουργούν τέσσερα Κέντρα Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού:

ΚΕ.ΣΥ.Π.  Α΄  ΑΘΗΝΑΣ – ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

ΑΓΩΓΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2015-16

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΣΧ. ΕΤ. 2014-15

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ από το 2016

ΜΗ ΤΥΠΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΣΧΟΛΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ (Σ.Ε.Κ.)

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ (Ι.Ε.Κ.)

ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

ΚΟΛΛΕΓΙΑ